Petanque v KLÁŠTERNÍCH ZAHRADÁCH

rekreační sport
Datum: Čtvrtek 28. srpna 2014 v 09:00 hodin
Místo: Klášterní zahrady - ZA MUZEEM BAROKNÍCH SOCH

V CHRUDIMI SE HRÁL PETANQUE - 28.8.2014

28.10.2014 SE USKUTEČNÍ 3. ROČNÍK TURNAJE KAPUCÍNOVA KOULE. JAK SE HRÁLO V MINULÝCH LETECH? 3 x Z HISTORIE

Pétanque je francouzská společenská hra pro dvě 1–3 členná družstva, které se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko. Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink.

Výraznou předností tohoto sportu je to, že ho může hrát prakticky každý (ženy   s muži, starci   s dětmi, i tělesně postižení se mohou zúčastňovat všech turnajů) a prakticky kdekoliv (terén hřiště je libovolný).

Pétanque je hra, která má svůj původ ve francouzském středomoří. Její počátky však sahají   až do starověku a svou podobu získala ve starém Římě.

První oficiální pravidla byla vydána roku 1907 a první dlouhodobá soutěž byla uspořádána roku 1910 ve Francii ve městě La Ciotat.

Nejpopulárnější je pétanque právě ve Francii. Patří k tamějšímu stylu života stejně jako jejich vynikající víno a proslulé sýry. Můžete se s ním setkat ve všech městech a vesničkách, převážně na jih od Lyonu. Každoročně se ve Francii koná více než 10 000 turnajů všech kategorií i významu.

 

Fotogalerie