Osobnosti chrudimského pantheonu – František Schmoranz st. a jeho rod

Datum: Čtvrtek 1. ledna 1970 v 01:00 hodin
Místo:

přednáší Mgr. Ivo Šulc
 

30. prosince 2014 si připomeneme 200. výročí narození Františka Schmoranze, architekta a zakladatele rodu, který Chrudimsko proslavil doma i v daleké cizině.

F. Schmoranz se narodil v Bělé (dnes součást obce Liberk) a na Chrudimsko přišel na konci třicátých let 19. století. Usadil se ve Slatiňanech, kde založil stavební firmu. Vzhledem ke svým výjimečným schopnostem byl v roce 1843 jmenován chrudimským městským architektem a později také krajským konzervátorem památek. V rámci těchto funkcí se různým způsobem podílel na stovkách staveb v Chrudimi i mimo ni, přičemž k jeho nejvýznamnějším dílům v našem městě patří rekonstrukce kostela Nanebevzetí Panny Marie (1857–1879). Čtyři synové Františka Schmoranze – František, Gustav, Josef a Jan, ale i potomkové v dalších generacích se významně zapsali do dějin mnoha oborů.

A protože F. Schmoranzovi bude v letošním roce odhalena busta v chrudimském pantheonu, uskuteční se 15. dubna 2014 od 17 hodin v kinosále Muzea barokních soch další z cyklu přednášek věnovaných osobnostem pantheonu.

K účasti je nutná rezervace místa v předprodejích Chrudimské besedy–v divadle Karla Pippicha a Informačním centru Chrudim nebo v Muzeu barokních soch.

Ivo Šulc