OSOBNOSTI CHRUDIMSKÉHO PANTHEONU – JOSEF RESSEL

Datum: Čtvrtek 1. ledna 1970 v 01:00 hodin
Místo:

Dne 10. června t. r. v 17 hodin se v kinosále Muzea barokních soch uskuteční v pořadí již 3. letošní přednáška z cyklu „Osobnosti Chrudimského panteonu“. Po právníkovi Viktorinovi Kornelovi ze Všehrd a architektovi Františkovi Schmoranzovi st. bude veřejnosti představen náš nejznámější rodák, vynálezce lodního šroubu Josef Ressel.

Většina chrudimských občanů měla jistě mnoho příležitostí seznámit se s životními osudy a vynálezeckou činností našeho rodáka, proto se přednáška zaměří především na vztah J. Ressla k Chrudimi a zvláště pak na dlouholetou snahu našeho města o uchování jeho památky. 

Prezentovány budou mj. málo známé či zcela neznámé doklady o chrudimských oslavách Resslova narození a úmrtí, odhalení pamětní desky na jeho rodném domě (1861) a Resslova pomníku (1924) či vývoji pojmenování chrudimských veřejných prostranství. Zajímavými dokumenty bude např. představen chrudimský spolek Ressel (1870-1950), připomenuty budou vztahy Resslových potomků (jeho syna Jindřicha a pravnuka Rudolfa) k našemu městu. 

Účastníci přednášky budou mít však možnost seznámit se nejen s nejzajímavějšími doklady dlouhá desetiletí uchovávanými v depozitářích chrudimského Regionálního muzea a Státního okresního archivu, ale i s dokumenty ze zcela nedávné doby, mj. dokládajícími kontakty města s místy působení J. Ressla v dnešní Itálii, Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku. 

Mgr. Pavel Kobetič