Vášnivé baroko

Datum: Čtvrtek 1. ledna 1970 v 01:00 hodin
Místo:

Vstupenky je možné rezervovat zde

Vstupenky v předprodeji v Informačním centru Chrudim na Resslově náměstí.

Duo housle  &  cembalo

Jaroslav Šonský                                                                                         

Přední houslový virtuos českého původu žijící přes 30 let ve Švédsku. Studoval na pražské HAMU u Alexandra Plocka. Ve složení repertoáru i v uměleckém zaměření jsou mu vzory Josef Suk, David Oistrach a Henryk Szeryng a duo Semjon Snitkovsky – Leonora Josiović.

Jaroslav Šonský řadu let působil v klavírním triu (EPOS TRIO - BERLIN) spolu s Janem Dieselhorstem, violoncellistou Berlínské filharmonie a s Gesine Tiefuhr
u klavíru. Jako sólista a komorní hráč koncertoval ve více nez dvaceti zemích světa,
i při velmi prestižních událostech (pro švédského krále nebo při poslední zahraniční návštěvě prezidenta Havla v Německu). Výrazným úspěchem byla jeho vystoupení na festivalu Budapešťské jaro (2009) a na několika turné v Brazílii (2001-2009)
s brazilskou klavíristkou Patrícií Bretas. Připravil též velice oceňovaná turné Norrköpingského symfonického orchestru v ČR (2000 a 2009) v rámci švédského předsednictví EU. Spolupracoval také na přípravě projektu Martinů Revisited ve Švédsku. Za nezištnou propagaci české kultury ve Švédsku obdržel J. Šonský již v
r. 2003 cenu "Gratias Agit" udílenou ministerstvem zahraničí ČR.

Během svých českých turné vystupoval také například s Jitkou Čechovou. Jako sólista vystoupil v ČR mj. s Virtuozi di Praga, Jihočeskou komorní filharmonií,  Filharmonií Hradec Králové nebo s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín.

Od roku 2008 rozvíjí spolupráci především s francouzskou klavíristkou Sylvaine Wiart

a opět i s cembalistkou a klavíristkou Gesine Tiefuhr. V Praze založil a vede vlastní komorní ansámbl Martinů Strings Prague. Jaroslav Šonský hraje na mistrovský nástroj Jean Baptista Vuillaume. 

Gesine Tiefuhr

     pochází z Hannoveru. Studovala klavír u prof. Bernarda Eberta na Vysoké škole hudební, kde současně uzavřela studia ve hře na varhany a cemballo. Ve studiích klavírní hry pokračovala dále u Yara Bernette v Hamburku a později u Hanse Leygrafa a Leonory Josiović z Moskvy. Důležitou složkou její hudební činnosti byla již záhy i komorní hudba a doprovázení pěvců. Koncertovala s různými hudebními partnery ve většině evropských zemí, ve Střední a Jižní Americe a podílela se na mnoha rozhlasových a gramofonových nahrávkách. V letech 1978-1986 působila Gesine Tiefuhr jako klavírní doprovod v sólistickych třídách na Vysoké škole hudební v (Západním) Berlíně. Velmi často koncertovala se svým manželem, violoncellistou a předsedou Berlínské filharmonie Janem Diesselhorstem v duu
a v letech 1991 – 2004 spolu s ním a s Jaroslavem Šonským v klavírním triu (EPOS TRIO – BERLIN). Po předčasném manželově úmrtí nyní pokračují s Jaroslavem Šonským v koncertní činnosti jako duo cembalo – housle.